Сторінка логопеда

ЗДО №40 "КАЛИНКА": група "Пташенята"

Мовлення є однією з  найважливіших психічних функцій людини. Це дуже  складний процес, який контролюється сімома зонами головного мозку.

Мовленнєва діяльність дитини формується у процесі пізнання навколишнього світу, спілкування з оточенням. У більшості дітей молодшого шкільного віку уже сформоване правильне мовлення. Однак є діти, у яких з певних причин мовленнєвий розвиток відбувається із незначним запізненням чи відхиленням від загальноприйнятих норм. Поряд з цим слід пам’ятати, що у кожної дитини свої темпи розвитку, а вікові норми є лише орієнтирами. Проте під впливом різних факторів у дитини формується, а згодом закріплюється неправильна артикуляція звука, відсутній звук чи навіть ціла група звуків. В таких випадках необхідна логопедична робота.

Шановні батьки!

Відвідування вашою дитиною логопедичного кабінету не означає, що є якісь серйозні порушення, це не є чимось страшним чи болісним. Просто одним діткам слід показати артикуляційний уклад, інших – навчити вимовляти, третіх – скоригувати неправильно поставлений звук. Формування досконалої звуковимови залежить від ступеня сформованості фонетичного і кінестетичного сприймання та їх взаємодії в мовленнєвій практиці. Тому в більшості випадків робота починається саме в цьому напрямку, а вже пізніше ставиться звук(и). Цілі і темпи корекційно – розвиваючої роботи залежать від особливостей дитини. Не варто чекати швидких результатів, адже від постановки звука до моменту введення його у зв’язне повсякденне мовлення пройде не один тиждень. У цьому необхідна і ваша допомога, задля забезпечення безперервності корекційної роботи.

Міжзубна вимова свистячих звуків

Ваша дитина під час вимови звуків с, з, ц ставить язик між зубами та прикушує його. Для того, щоб усунути цей недолік, необхідно провести декілька занять з дитиною.

Тривалість заняття – 20 хвилин. Працювати необхідно перед дзеркалом, щоб дитина могла бачити розташування язика в роті.

Передусім поясніть дитині, що при правильній вимові всіх звуків української мови язик ніколи не виходить за межі зубів, а знаходиться тільки у роті. Тому необхідно стиснути зуби, губи розтягнути в посмішку, щоб було легше стежити у дзеркалі за положенням язика в роті.

1 – й день

1. Ізольоване вимовляння звуків с, з, ц  (2хв.)

2. Звуки у складах  (10 разів)

са – со – су – си

ас – ос – ес – ис – іс

со – су – са - си

ус –юс – яс – єс

су – со – си – са

ис – ес – ус – яс

со – су – са – си

ас – ос – ис – ус

2 – й день – 5 –й день

1. Звуки с, з, ц у словах

Відкрити словник української мови. Дорослий читає, а дитина повторює слова, які починаються звуками с, з, ц.

6 – й день – 10 – й день

1. Звуки с, з, ц у реченнях

Читати невеликі книжки для дітей, тексти яких насичені  цими звуками. Вивчати напам’ять вірші та скоромовки.

11 – й – 14 – й день

1.  Звуки с, з, ц у текстах, переказах

Читати невеликі оповідання та переказувати їх.

15 – й день

1.  Звуки с, з, ц у самостійному мовленні

В останній день дзеркало забирають. Дитині треба пояснити, що раніше дзеркало допомагало їй. За допомогою дзеркала було видно. Чи правильно язик розміщувався в роті, чи опинився між зубами. З цього дня дитина самостійно, без допомоги дорослого повинна спостерігати за язиком.

Регулярні заняття закінчились. Але язик дитини  ще не звик до нового розміщення. Тому у спілкуванні необхідно стежити за язиком, нагадувати дитині про те, що вона повинна розмовляти ніби крізь зуби, не розтискаючи їх.

Тільки через 2 – 3 місяці постійних тренувань можна побачити результати, коли дитина буде розмовляти, розкриваючи рот (розтискаючи зуби), а язик при цьому буде залишатися у роті.

АРТИКУЛЯЦІЙНА ГІМНАСТИКА